דוקטרינת ההלם / נעמי קליין

דוקטרינת ההלם / נעמי קליין
מאנגלית: דבי אילון
מחיר קטלוגי: 98 ₪.
בדוקטרינת ההלם מנפצת נעמי קליין את המיתוס שלפיו השוק החופשי הגלובלי, והאידיאולוגיה המנחה אותו, ניצחו בדרכים דמוקרטיות. הספר חושף את התכנון, את נתיב המזומנים, ואת המושכים בחוטים שעמדו מאחורי המשברים והמלחמות ששינו את העולם בארבעת העשורים האחרונים, ומשרטט את הסיפור המרתק על הדרך שבה מדיניות "השוק החופשי" של אמריקה השתלטה על העולם – באמצעות ניצול אנשים וארצות שהוכו בהלם בעקבות אסון.
בשיא התוהו ובוהו של מלחמת האזרחים בעיראק, מועבר חוק חדש שיאפשר לחברות "של" ו-BP לזכות בעתודות הנפט העצומות של המדינה… מיד אחרי 11 בספטמבר מעביר ממשל בוש ללא דיבורים מיותרים את ניהול "המלחמה בטרור" למיקוּר חוץ בידי "האליברטון" ו"בלאקווטר"… אחרי שסופת צונאמי מוחה את חופי דרום מזרח אסיה, החופים הבתוליים נמכרים לכל המרבה במחיר… תושבי ניו אורלינס, שנפוצו בעקבות הוריקן קתרינה, מגלים שהדיור הציבורי, בתי החולים ובתי הספר שלהם לא ייפתחו שוב לעולם… האירועים הללו הם דוגמאות לדוקטרינת ההלם: השימוש באובדן העשתונות של הציבור בעקבות מכות הלם קולקטיביות עצומות ממדים – מלחמות, התקפות טרור או אסונות טבע – על מנת להשיג שליטה באמצעות כפיית טיפול בהלם כלכלי. אם שתי מכות ההלם הראשונות אינן נוחלות הצלחה בחיסול ההתנגדות, נעשה לעתים שימוש במכת הלם שלישית: שימוש בהלם חשמלי בחדרי החקירות ובמרתפי העינויים.
בהסתמך על מחקר היסטורי פורץ דרך ועל ארבע שנים של דיווח מהשטח באזורי אסון, דוקטרינת ההלם מוכיח בבירור כי הקפיטליזם של האסון – הדרך שבה ארגנו התאגידים מחדש במהירות הבזק כלכלות שטרם התאוששו מההלם – לא נולד ב-11 בספטמבר 2001. הספר מאתר את מקורותיה של השיטה 50 שנה קודם לכן, בבית-הספר לכלכלה של אוניברסיטת שיקגו תחת שרביטו של מילטון פרידמן, ממנה יצאו רבים מההוגים הניאו-שמרנים והניאו-ליברלים הזוכים להשפעה רבה כל כך בוושינגטון עד עצם היום הזה. בדוקטרינת ההלם מתגלים קשרים חדשים ומפתיעים בין מדיניות כלכלית, לוחמת "הלם ומורא" וניסויים חשאיים בהלם חשמלי ובחסך חושי שנערכו בשנות ה-50 במימון הסי.איי.אי, במסגרת מחקר שתרם לכתיבת מדריכי העינויים המשמשים כיום במפרץ גואנטנאמו.
דוקטרינת ההלם עוקב אחר יישומם של הרעיונות הללו בהיסטוריה של זמננו אנו, ומוכיח בפירוט ובצורה מרתקת כי רבים מהמאורעות המפורסמים של העבר הקרוב אינם אלא זירות מתוכננות ויזומות של דוקטרינת ההלם, וביניהן: ההפיכה של פינושה בצ'ילה ב-1973, מלחמת פוקלנד ב-1982, הטבח בכיכר טיינאנמן ב-1989, התמוטטות ברית המועצות ב-1991, המשבר הפיננסי באסיה ב-1997 והוריקן מיץ' ב-1998.
.
"חלק מסוד קסמה [של קליין] הוא סגנוננה העיתונאי הקולח… היא מציעה תיאור פשוט ושווה לכל נפש של תהליכים פוליטיים מורכבים ודפוסים שחוזרים על עצמם במקומות ובנקודות זמן שונות. את ספרה הנוכחי, יותר מ-600 עמודים – אפשר לקרוא כמעט בנשימה אחת…. ללא ספק מדובר בהזמנה לקריאה היסטורית רעננה וחדשנית", יותם פלדמן, בכתבה וראיון עם נעמי קליין לקראת צאת הספר בעברית ובערבית, ועם בואה של קליין לארץ. הכתבה התפרסמה בעיתון "הארץ" ב-25.6.09. לקראת הכתבה לחצו כאן.
"הפרידמנים סייעו למימושן של הפרטות, שהותירו מאחוריהן מדינות חבולות, שסועות בפערים כלכליים, מלאות ביותר מובטלים ועניים משהיו בהן לפני טיפולם המסור. ומצידו השני של הגלובוס היה תמיד מי שגזר את הקופון. קליין חושפת בספר, בכתיבה סוחפת כשל ספר מתח, איך הם עשו את זה", "הספר [הוא] קריאת חובה עבור כל מי שרוצה לדעת איפה הוא חי", ציפה קמפינסקי, "ידיעות אחרונות", 24.7.09.
"התזה של קליין מתבססת על אינספור עובדות, ציטוטים ומראי מקום. טענתה מורכבת, ונשענת על דוגמאות רבות ומשכנעות. היא מנתחת אירועים דרמטיים שרוב הפרשנים נוטים להגדירם כמשברים מדיניים, ומוכיחה ששורשי האירועים האלה נטועים עמוק בתשוקה הבלתי מרוסנת של מובילי הקפיטליזם האלים להחריב עדי יסוד עולם ישן, ולייסד על אפרו סדר חדש", אבירמה גולן, "הארץ", 2.9.09
"'דוקטרינת ההלם' אינו ספר 'כלכלי'. כלומר, הוא אינו ספר מלא מספרים ונוסחאות שמיועד רק ליודעי ח"ן. "דוקטרינת ההלם" הוא סיפור מסופר היטב בלשון בהירה ובתרגום מעולה על מוסר, כלכלה ופוליטיקה. מצאתי לכך ביטוי בבחירה של קליין לפתוח דווקא בציטוט מספר בראשית (ו, י"א) הפותח במילים: 'ותישחת הארץ לפני האלוהים ותימלא הארץ חמס'. במובן הזה הוא אולי חשוב יותר מערכו האינטלקטואלי כיוון שהוא מנסה להחזיר את הקול המוסרי אל תוך הדיון חסר הרגשות בשאלות כלכליות. ישנם ספרים מעטים היום שאפשר לומר עליהם 'ספר חובה'. 'דוקטרינת ההלם' הוא אחד מהם", צבי בן-דור, "העוקץ", 15.9.09
"אנחנו רגילים לחשוב על שוק חופשי כעל דבר בריא ונכון, ולא חושדים שיש מי שיעשה רווח ממתקפת טרור רצחנית, מלחמה או אסון טבע. נעמי קליין מציעה אפשרות אחרת ומצביעה על המושכים בחוטים שעמדו מאחורי המשברים והמלחמות ששינו את העולם בארבעת העשורים האחרונים", דן תורן, NRG, עשרה ספרים מומלצים, 12.1.10
***